Órákról egy kicsit hosszabban
Karóravásárláskor leggyakrabban a design az, ami eldönti, hogy melyik modell mellett tegye le a vásárló a voksát. Azonban az esztétikus megjelenés mellett érdemes komolyabb figyelmet szentelni a karóra szerkezetének is.
A svájci óraipar termelésének majdnem 90 százalékát a kvarcszerkezetes karórák teszik ki. Ezek egyébként jellemzően analóg kijelzésű darabok. Érdekes, hogy mégis az ipari termelés 10 százalékos kapacitásának eredményeként előállított mechanikus karórák adják a svájci óraexport több mint 50 százalékát.
Általában a szerkezetről
Amit általánosságban leírhatunk az óraszerkezetekről az, hogy a legfontosabb feladatot látják el egy karóra életében, hiszen ezek a felelősek azért, hogy ne késsünk le találkozóinkról és mindig a pontos időt olvashassuk le karóránkról. Alapvetően két fajta szerkezetet különböztethetünk meg: kvarcszabályzós és mechanikus. A legszembetűnőbb különbség, hogy az egyik elemmel, míg a másik elem nélkül működik.
Szerkezetek
ETA-svájci
A Swatch-Group tulajdonában lévő szerkezet-gyártó cég, mely napjainkban éves szinten mintegy 5 millió szerkezetet készít. Palettáján ugyanúgy fellelhető klasszikus zsebóraszerkezet, mint felhúzós, kvarc, kvarc kronográf, vagy akár automata és automata kronográf szerkezet is. Legismertebb szerkezetei közé tartozik Valjoux 7750-es, mely napjainkban a legelterjedtebb automata kronográf szerkezet. Az alapváltozat rendkívül jól variálható, így remekül kiegészíthető naptárral, holdfázis-kijelzéssel, dual time funckióval vagy akár járástartalék - kijelzéssel is.
Automata szerkezet
A mechanikus szerkezetben lévő spirálrugót a kézmozgás hatására húzza fel a szerkezetet ( a rotort). Az automata órák működés közben járástartalékot (energiát) gyűjtenek, így használat után a járástartalékban lévő energia felhasználásáig még működésben maradnak. A teljesen felhúzott automata szerkezet nyugalmi helyzetben kb. 40 órán keresztül működik. Az óra működése rendszeres mozgatása esetén folyamatos.
Kvarc szerkezet
Elemmel működő óraszerkezet, melyben járáspontosságot rezgő kvarckristály szabályoz. Létezik analóg és digitális kijelzéssel is. A digitális szerkezet LED és LCD kijelzéssel rendelkezhet. A LED kijelzésnél csak gombnyomásra jeleníti meg a számokat az óra, mert igen nagy az áramfogyasztása, míg az LCD kijelzésű órák folyamatosan jelzik az időt. Az óra működéséhez szükséges energiát az órában lévő elem biztosítja. Elemcsere általában 2-4 évente szükséges. A legpontosabban működő szerkezet.
Kronométer
Különleges pontosságú óra, melynek igen szigorú működési követelményeknek való megfelelését a független Svájci Hivatalos Kronométervizsgáló Intézet (COSC) által kiadott tanúsítvány igazolja. A Svájcban gyártott órák mindösszesen 3%-a kapja meg.
Kronográf
Olyan óraszerkezet, melyben a szerkezet mellett egy önállóan működő és vezérelhető stopper található.
Dual Time
Két időzóna mérésére szolgáló kijelzővel ellátott óraszerkezet.
Tachiméte
Sebesség mérő; Egy adott útszakaszt mennyi idő alatt tesz meg.
Óraüvegek
Plexi
Műanyag még a régi, vagy régi stílusú órák üvege, ezt hívjuk hesalit üvegnek, vagy klárónak. Ezek könnyen karcolódnak, hamar mattul, idővel megrepedező óraüvegek, amelyeket könnyen lehet polírozni.
Kristályüveg
A legtöbb óraüveg edzett kristályüvegből, ásványi üvegből (minerál) készül. Olcsóbb órákba kevésbé kemény üvegeket szerelnek, ezek könnyen törnek, karcolódnak. A márkás órák keményebb, de még karcolható üveggel rendelkeznek.
Zafír kristályüveg
A legkeményebb üveg típus, mindennapi használat során nem karcolódik. A zafír a korund csoportba tartozó ásvány, ennél csak a gyémánt keményebb. Az óra hátlapján feltüntetik ezt a tulajdonságot. A luxusóráknál, magától értetődő, hogy zafír az üveg. Non- reflecting - tükröződésmentes.
Óra tokozatok
Műanyag
Előnye, hogy könnyű és olcsó, ezért általában a sportórák tokját készítik műanyagból. Hátránya a törékenység, könnyen okozhatunk rajta olyan hajszálrepedést, amely az óra beázásához vezet.
Aluminium
Könnyű, mint a műanyag, viszont nem törékeny. Sport és gyerek órákat készítenek belőle, néha divatóráknál is használják. Hátránya, hogy az erős izzadság megmarja.
Acél
A lehető legjobb választás, hiszen elérhető áron tartós, strapabíró és esztétikus óratokokat készítenek belőle. A minőségi órák a 316L típusú nemesacélt használják, amely teljesen rozsdaálló. Sérülés, karcolódás esetén könnyedén polírozható.
Titán
Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a nemesacél, de annál jóval könnyebb. Könnyen felismerhető grafitszürkés, matt színéről. Anti allergén tulajdonsága miatt terjedt el a köztudatban.